:: آشنایی با هنرهای تجسمی

دسته بندی: مقالات آموزشی، وبلاگ
1240 بازدید
۱۳۹۶/۱۱/۱۴

آشنایی با هنرهای تجسمی

در این مقاله از سایت قلم های آبی به بررسی و آشنایی با هنرهای تجسمی خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید…

آشنایی با هنرهای تجسمی
آشنایی با هنرهای تجسمی

هنرهای تجسمی که به آن گاهی هنرهای بصری یا دیداری نیز گفته می‌شود، آن گروه از هنرهای مبتنی بر طرح است که مشخصاً حس بینایی را مخاطب قرار می‌دهند. هنرهایی چون نقاشی،خوشنویسی، مجسمه‌سازی، طراحی، عکاسی، گرافیک، طراحی صنعتی، معماری و طراحی داخلی و همچنین هنرهای مشتق از آن‌ها از این دسته‌اند.
هنرهای تجسمی با هنرهای نمایشی، شنیداری و کلامی و دیگر انواع هنر متفاوت است، هر چند این تقسیم‌بندی چندان محکم نیست.

قلمرو کاری طراحی و هنرهای تجسمی بسیار گسترده‌است. در اصل این قلمرو همهٔ آنچه که می‌توان دید به جز نمایش را در بر می‌گیرد. منظور از نمایش هنرهایی مانند تئاتر، موسیقی، یا اپرا است. البته مرز مشخص و درستی میان این تعاریف نیست. مثلا توجه کنید به هنر تن و بدن یا مثلا فیلم و هنر رسانه‌ای که می‌توانند همهٔ دسته‌های دیگر هنر را در خود جای دهند.

 انواع و شاخه های هنرهای تجسمی

عنوان هنرهای تجسمی را می‌توان به آن دسته از هنرها اطلاق نمود که قابلیت تجسمی و شکل پذیری داشته و به عبارتی تجسم یا به جسمیت درآمدن باورها، تخیلات، ایده‌ها و احساسات هنرمند می‌باشند که به وسیله مواد و مصالح قابل رویت می‌گردند. درمرحله نخست هنرهای تجسمی شامل نقاشی، طراحی، مجسمه سازی، معماری، گرافیک و برخی هنرهای تزیینی می‌شد اما پس از قرن نوزدهم و اختراع عکاسی،‌ سینما و توسعه هنر گرافیک و تصویرسازی،‌ به دلیل رابطه مستقیم و گسترده این هنرهای نوظهور با حس بصری و درک آن‌ها توسط قوه بینایی به آن‌ها هنرهای تجسمی ( Visual Arts) نیز گفته می‌شود.

آشنایی با هنرهای تجسمی
آشنایی با هنرهای تجسمی

انواع و شاخه های هنرهای تجسمی عبارتند از:

انیمیشن
تایپوگرافی
تصویرسازی
چاپ
اِچینگ
چاپ‌سنگی
چاپ سیلک
خوش‌نویسی
شی پیدا شده
رسامی

طراحی به عنوان فعل: اشاره به روند نشات گرفتن و توسعه یافتن یک طرح برای یک شی جدید (از قبیل ماشین آلات، ساختمان، محصولات و غیره). به عنوان اسم: برای طرح یا پیشنهاد نهایی (ترسیم، مدل‌سازی یا سایر شیوه‌های توضیح بصری) یا همچنین نتیجه اجرای این طرح یا پیشنهاد (جسم تولید شده) استفاده می‌شود.
طراحی مد
طراحی باغ
طراحی گرافیک
طراحی گرافیک حرکت
طراحی وب سایت، ایجاد و نگهداری وب سایت
عدم اختلاط رنگ‌ها
عکاسی
فیلم‌سازی
کارتون
کمیک
کولاژ
مجسمه‌سازی
معماری فرایند و محصول برنامه‌ریزی طراحی و ساخت. آثار معماری در شکل ساختمان‌ها، اغلب به عنوان نمادهای فرهنگی و سیاسی و اثر هنری.

نقاشی
نقاشی آمیخته
نوشتن بی‌معنا
نقاشی دیواری
هنر اینترنتی
هنر پُست
هنر چیدمان
هنر زمین
هنر سرامیک
هنر مفهومی
هنر ویدئویی
هنر مفهومی
هنرهای تزئینی
هنر و صنایع دستی

حاصل فعالیت هنرمندان ویا تولید آثار هنری به اشکال مختلفی به مخاطبان عرضه می‌شوند و به این ترتیب با آنها ارتباط برقرار می‌کنند.

معمولا هنرمندان حاصل کار خود را از طریق مکان‌های هنری مانند گالری‌ها ، موزه ها، نمایشگاه ها ، بی ینال‌ها (دوسالانه‌ها) و حتی حراج های هنری به علاقمندان ، هنردوستان و منتقدان هنر ارائه می کنند.بدون نظرارسال دیدگاه